Przebarwienia to występujące w skórze skupiska barwnika (melaniny), dające efekt mniejszych lub większych plam. Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej produkcji barwnika, przy zachowanej prawidłowej ilości komórek wytwarzających barwnik
Przebarwienia to: piegi, plamy soczewicowate, posłoneczne, pozapalne i — najczęściej występująca — melasma, czyli ostuda (są to nieregularne, ostro odgraniczone przebarwienia o brązowawym zabarwieniu, występujące najczęściej u kobiet po 30 roku życia).
Przyczyny pojawiania się przebarwień są różne i nie do końca wyjaśnione, ale ogromny wpływ na ich powstawanie ma promieniowanie słoneczne. Wiele zmian może mieć podłoże hormonalne, m.in. stany zapalne przydatków, przyjmowane doustnie środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, zaburzenia hormonalne tarczycy.
Należy pamiętać, że przebarwienia mogą wywoływać niektóre leki, kosmetyki (w tym także perfumy) oraz zioła (np. dziurawiec), zwłaszcza w połączeniu z ekspozycją na światło słoneczne. Mogą one występować na różnych poziomych w skórze. Najłatwiej pozbyć się przebarwień, które usytuowane są w naskórku, natomiast najtrudniej tych, które przedostają się do skóry właściwej.
Leczenie przebarwień wymaga dużej cierpliwości od pacjenta i lekarza oraz ścisłego przestrzegania zaleceń pozabiegowych — konieczne jest stosowanie kremów z filtrem co najmniej 30 SPF. Dobór odpowiedniej metody zależy od rodzaju przebarwienia i odbywa się w trakcie konsultacji lekarskiej. Do metod leczniczych zaliczamy m.in. peelingi oraz mezoterapię.