medycyna estetyczna Bytom

Migrenowe bóle głowy

607 71 19 69

Terapia z użyciem toksyny botulinowej jest jedną z metod leczenia napięciowych bóli głowy. Toksyna botulinowa to oczyszczony preparat białka, uzyskiwany z bakterii Clostridium botulinum. Wstrzyknięta w małej dawce w odpowiednią tkankę mięśniową, powoduje rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie napięcia skutkującego bólem głowy — migreną.

Leczenie bólu głowy z użyciem botoksu to jeden z zabiegów oferowanych w naszym gabinecie w Bytomiu. Metodę tę stosuje się zazwyczaj u pacjentów, u których walka z migreną z wykorzystaniem środków farmakologicznych nie przyniosła oczekiwanych skutków

Zastosowanie: profilaktyka i leczenie migrenowych bóli głowy

Migrena - epidemiologia, przebieg choroby i leczenie

Migrena jest najczęstszym schorzeniem neurologicznym – dotyka ok. 18% kobiet i 6% mężczyzn na całym świecie. To napadowy silny ból głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na światło i dźwięki. Szacuje się, że w Polsce na migrenę cierpi ok. 10% populacji. Schorzenie to dotyka osób w każdym wieku, ale najwięcej zachorowań przypada na 30-50 rok życia. Na zabiegi na migrenę w Bytomiu, po wykluczeniu przeciwwskazań, zapisać mogą się wszystkie osoby pragnące zapomnieć o bólu głowy.

PRZYCZYNA MIGRENY

Przyczyna migreny wciąż nie jest dokładnie poznana. Uważa się, że u jej podłoża leży nadwrażliwość układu nerwowego na bodźce środowiskowe i sensoryczne, modyfikowana przez czynniki genetyczne (tzw. geny migreny).

U kobiet wrażliwość ta nasila się w trakcie cyklu miesiączkowego. Ból głowy może być zapoczątkowywany lub nasilany przez różne czynniki wyzwalające, takie jak: jasne oświetlenie, dźwięki, głód, nadmierny stres, wysiłek fizyczny, burzowa pogoda lub zmiany ciśnienia atmosferycznego, fluktuacje hormonalne w czasie miesiączki, brak albo nadmiar snu, alkohol lub stymulacja innymi środkami chemicznymi.

Sam ból migrenowy jest wyzwalany przez zewnętrzne i wewnętrzne czynniki prowokujące, natomiast bezpośrednią jego przyczyną jest dysfunkcja niektórych układów w ośrodkowym układzie nerwowym (w pniu mózgu i wzgórzu). Głównym elementem, który jak wszystko na to wskazuje, odpowiada za patogenezę migreny – jest nerw trójdzielny. Wydzielane na jego zakończeniach neuromediatory bólu są odpowiedzialne za pojawienie się jałowego zapalenia wokół naczyń mózgowych i opon mózgowo-rdzeniowych, czego skutkiem jest silny, tętniący ból nasilający się wraz z aktywnością fizyczną chorego. Wielokrotne, powtarzające się napady migreny powodują trwałe uwrażliwienie niektórych struktur nerwowych. Jest to główna przyczyna przekształcenia się migreny epizodycznej w jej postać przewlekłą.

Przewlekła migrena polega na utrzymywaniu się częstych i silnych dolegliwości bólowych, które wcześniej pojawiały się tylko okresowo, a także braku lub bardzo słabej reakcji na stosowane leki przeciwbólowe. Bóle głowy występują wtedy minimum przez 15 dni w miesiącu, a przez co najmniej 8 występują bóle o charakterze migrenowym. Większość chorych skarży się na codzienne, uporczywe bóle głowy, które znacznie ograniczają codzienne funkcjonowanie. To sprawia, że wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań mogących pomóc w pozbyciu się migreny. Leczenie bólu głowy z użyciem botoksu jest jedną z metod, które można zastosować.

Leczenie migrenowych bóli głowy

Przewlekła migrena wymaga stałej profilaktycznej farmakoterapii. Nie stosujemy tutaj klasycznych leków przeciwbólowych, gdyż ich nadużywanie może prowadzić do tzw. polekowych bóli głowy z odbicia. Nieskuteczność klasycznych leków przeciwbólowych może doprowadzić do błędnego koła w zażywaniu leków i pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.

Alternatywą leczenia migreny jest zastosowanie toksyny botulinowej. Wykonanie zabiegu zawsze poprzedza konsultacja lekarska podczas której szczegółowo omówiony jest sam przebieg zabiegu, jego korzyści dla pacjenta i pacjentki, a co najważniejsze lekarz ocenia wskazania do podania botoksu u konkretnego pacjenta i konkretnej pacjentki. Obecnie jedynym zarejestrowanym preparatem toksyny botulinowy do leczenia migrenowych bóli głowy jest Botox firmy Allergan.

W leczeniu migreny mechanizm działania przeciwbólowego toksyny botulinowej (Botoxu) nie jest do końca poznany. Wynika najpewniej z właściwości leku do blokowania uwalniania mediatorów stanu zapalnego i mediatorów bólu z zakończeń nerwowych nerwu trójdzielnego. Prowadzi to do długotrwałego odnerwienia nadwrażliwych zakończeń nerwowych nerwu trójdzielnego.

LECZENIE MIGRENY - PRZEBIEG ZABIEGU

Zabieg leczenia migreny polega na wykonaniu licznych iniekcji botoksu w okolice twarzy, szyi oraz karku, według ściśle określonego schematu podawania leku. Protokół obejmuje 31 koniecznych iniekcji (w stałych miejscach i w stałej dawce, łącznie 155U („fixed-site, fixed-dose”) oraz 8 dodatkowych, opcjonalnych dawek dodatkowych (łącznie 40U, w miejsca największego bólu i tkliwości – „follow-the pain”). Całkowita dawka terapeutyczna wynosi 155U do 195U jednostek leku, co stanowi dwie ampułki preparatu Botox. Podawanie preparatu odbywa się w cyklach co 12 tygodni.

Gabinet Medest-Silesia oferuje leczenie migreny dla mieszkańców i mieszkanek Bytomia. Zabiegi odbywają się przy użyciu toksyny botulinowej i są zawsze poprzedzone konsultacją lekarską.